Haber

Gelecek, DEVA ve Saadet Partisi anayasa değişiklik teklifi

CHP ile yapılan ortak listelerden aday gösterilen DEVA ile Gelecek ve Saadet partisi milletvekilleri 38 kişi ile Meclis’te temsil edilme imkanı yakalayınca, üç parti kümelenmeye başladı. Bu partilerin hükümetin anayasa değişikliği önerisine ve son dönemde gündeme gelen başörtüsü önerisine bakışı da merak konusu oldu. Parti kurmayları başörtüsü önerisiyle ilgili olarak, “Bir daha Meclis’e geleceğini düşünmüyoruz. Bundan sonra ‘yeni anayasa’ söylemini daha çok kullanacaklar.”

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, Heyet ayrıca, “Teklif olmadan ‘Biz destekliyoruz, desteklemiyoruz’ demek doğru değil. Şimdiye kadar, 1980 Anayasasının çoğu bu iktidar döneminde değişti. ‘Darbe anayasası’ diyorlar ama bugün kullandığımız anayasa Erdoğan’ın anayasası. Siyaset mühendisliği ile anayasayı kullanarak devleti ele geçirmeye çalıştılar. Şimdi kira sorunu var, enflasyon var, yüksek fiyatlar var. İnsanlar bıktı. Ana gündem bu ama ‘sivil anayasa’ diyorlar”.

Millet İttifakı’nın güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş teklifini hatırlatan heyet, “Önce iktidar mevcut anayasaya göre hareket etmeli. O zaman anayasa değişikliği teklifinde bulunun. Millet İttifakı olarak seçimler öncesi 84 maddelik anayasa değişikliği teklifinde bulunduk. Önce bu konuda bir değerlendirme yapalım ve anlaşalım. Ondan sonra eksik varsa birlikte tamamlayalım, fazla varsa da çıkaralım. Önce değişiklik isteyen bu kişilerin yaklaşık yarısının önerdiği anayasa teklifine bakalım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu