Ekonomi

Bala Süleymanlı Barajı’nın gövde dolgusu tamamlandı

Başkentte yapımı devam eden Bala Süleymanlı Barajı’nın gövde dolgusunun tamamlandığı bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, DSİ’nin su yönetimi yaklaşımıyla suyun her damlasını koruduğu belirtildi.

Bu kapsamda inşaatı devam eden Bala Süleymanlı Barajı’nın gövde dolgu çalışmalarının tamamlandığı ve projenin yüzde 74’lük fiziki gerçekleşme oranının aşıldığı belirtildi.

Temelden 40 metre yükseklikte projelendirilen Süleymanlı Barajı’nın gövde ön yüzünün beton kaplı kum çakıl dolgu tipinden yapıldığı ve 3,56 milyon metreküp depolama hacmine sahip olacağı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projeyi bitirmek için zamana karşı yarıştıklarını vurgulayarak, “Ulaşım yolları, derivasyon tüneli, dolusavak kazıları, memba batardosu ve geçirimsizlik perdesi imalatlarını tamamladık. Projeyi yeni yılın ikinci yarısında bitirmeyi hedefliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bala Süleymanlı Barajı’nın bölge tarımı açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Balta, baraj sayesinde modern sulamaya kazandırılacak 5 bin 870 dekar arazide sulama maliyetlerinin düşeceğini ve verimin artacağını belirtti.

Balta, sulu tarıma geçişle birlikte çiftçilerin farklı ürün gruplarını ekebileceklerini belirterek, “Çiftçilerin kazancı artacak. Ankara’daki üreticiler 2023 rakamlarına göre yılda yaklaşık 11.74 milyon lira daha fazla kazanacak.” sözlerini kullandı.

akcadagajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu